Straipsniai
Atgal
Pirmakursiams mokestis už mokslą nemažės
2009-09-23

Klaipėdos universiteto (KU) antrakursiai teiraujasi, ar nuo rugsėjo sumažinus bazinį mėnesinį atlyginimą (BMA) neturėtų sumažėti ir mokestis už mokslą. "Manau, kad dėl pasikeitusio BMA turėjo mažėti mokestis už mokslą, bet, mano žiniomis, vieni fakultetai jį sumažino, kiti - ne. Man kyla įtarimas, kad universiteto fakultetai gali bandyti užsidirbti studentų sąskaita", - atsiųstame laiške rašo studentai.


Klaipėdos universiteto Studijų prorektorius Vaidutis Laurėnas dienraščiui aiškino, jog norint sužinoti, kiek studentas turi mokėti už mokslą, reikia žiūrėti jo sutartį su universitetu. Tačiau akcentavo, jog pirmo ir antro kurso studentų įmokų už mokslą dydžiui sumažėjęs BMA įtakos neturės, nes mokestis paskaičiuotas ne BMA, o absoliučiais dydžiais.

"Prie BMA klausimo jei ir galės grįžti, tai tik vyresniųjų kursų studentai", - sakė jis.

Prorektorius teigė, kad atskirų fakultetų dekanai turi teisę atsižvelgę į studento galimybes spręsti, kiek konkrečiai jis mokės.

"Jei fakultetas turi galimybių, sunkiai gyvenantiems jaunuoliams sumažina mokestį. Tiems, kurie nusipelno universitetui meninėje, sportinėje ar kitoje veikloje, mes irgi savotiškai atsidėkojame. Taigi, visuose fakultetuose netgi tame pačiame kurse, toje pačioje grupėje mokestis gali būti skirtingas. Visose sutartyse įrašyta, kad atleisti nuo mokesčio arba jį sumažinti dekano teikimu gali rektorius", - teigė V. Laurėnas.

Prorektorius pažymėjo, kad kiekvienas fakultetas gyvena "už savo pinigus", tad jų finansinė situacija gerokai skiriasi.

"Pavyzdžiui, dabar į Jūrų technikos fakultetą atkeliavo 200 studentų "krepšelių", o į Pedagogikos fakultetą - 28. Be to, pastarojo fakulteto "krepšelio" kaina truputį mažesnė negu Jūrų technikos fakulteto. Kaip elgsis šitų fakultetų dekanai? Atsakymas aiškus: vienas turi pinigų ir gali jais manevruoti, kitas - ne", - sakė V. Laurėnas.

KU Socialinių mokslų fakulteto dekanas Antanas Bučinskas teigė, jog nuo mokesčio už mokslą visiškai atleidžiami našlaičiai, 25 - 50 proc. - socialiai remtini jaunuoliai, jauni tėvai ar studentai, kuriems įvyko nelaimė, mirė artimas žmogus.

"Nesam nesukalbami ir neatsižvelgiantys į studento situaciją - per pusmetį nuo mokesčio atleidžiame apie 50-60 studentų, bet turi būti tam tikri kriterijai. Dekanas negali rekomenduoti rektoriui nuo mokesčio atleisti dėl to, kad studentė truputį labiau jam patinka ar akys gražesnės, - juokėsi jis. - Man būna pati sunkiausia diena, kai svarstome studentų mokesčio klausimą. Dūšioj norėčiau žymiai daugiau vaikų atleisti, bet kai universitetas pats sėdi skolose, tenka labai atidžiai vertinti. Pasitaiko situacijų, kad visus dokumentus studentas pristato, jog yra sunkiai gyvenantis, o į paskaitas atvažiuoja su prabangiu automobiliu. Tuomet kviečiamės studentus, kurie geriausiai žino situaciją", - pasakojo A. Bučinskas.

Laima ŠVEDAITĖ

Foto
Komentarai