Apklausa
Kokią specialybę rengiatės studijuoti?
Nepatvirtinti rašto darbai
PINIGAI IR ŠIUOLAIKINIAI BANKAI
Darbo dalykas |
|
Dalyko potemė |
|
Įkėlimo data |
2010-10-25 |
Trumpas aprašymas
PINIGAI IR ŠIUOLAIKINIAI BANKAI 1. Pinigų funkcijos. Istorinė pinigų raida. Pinigai- tai teisė į prekes, materialines (kultūrines) gėrybes. Šiandien nerasime nė vienos žmogaus veiklos srities, kur būtų galima apseiti be...
Aprašymas
Namų darbas
PINIGAI IR ŠIUOLAIKINIAI BANKAI
PINIGŲ FUNKCIJOS IR ISTORINĖ PINIGŲ RAIDA
Pinigų funkcijos.
Istorinė patirtis rodo, kad pinigai yra visa, kas konkrečioje visuomenėje naudojama kaip mainų priemonė arba visuotinis ekvivalentas.
Visuotinis vertės ekvivalentas (general equivalent) – tai prekė, į kurią mainomos kitos prekės.
Pinigai atsiranda plėtojantis mainams, kai tam tikra prekė pradeda atlikti visuotinio ekvivalento vaidmenį.
Pinigai (M-money) – visuotinis vertės ekvivalentas, atliekantis mainų, prekių apskaitos vieneto, taupymo ir mokėjimo priemonės funkcijas.
Pinigai atlieka šias funkcijas: prekių pirkimo, kainos nustatymo, mokėjimo priemonės ir taupymo funkciją.
Pinigai yra tarpininkas tarp pirkėjo ir pardavėjo. Pinigai ekonomikoje reikalingi ne patys savaime, bet kaip priemonė, atliekant įvairius sandėrius: prekėms įsigyti ar parduoti. Jų dėka įvyksta pirkimo-pardavimo aktas. Viena vertus, darbuotojai darbo paslaugas maino į pinigus. Kita vertus, gamintojai ir vartotojai perka bei parduoda už pinigus prekes. Pinigus, kaip mainų priemonę, galima išreikšti taip: Pr – P – Pr. Čia Pr – prekė parduodama už pinigus, o pastarieji yra priemonė nusipirkti reikalingą kitą prekę ar paslaugą Pr. Pinigai supaprastina ir palengvina prekių pirkimą. Galima įsivaizduoti, kad pinigų nėra ir prekių savininkai maino betarpiškai prekę i prekę. Tokie prekių mainai yra vadinami barteriniais mainais. Barterinė ekonomika – tai ekonomika, kai nėra vienos, visuotinai pripažintos mainų priemonės, ir prekės mainomos viena į kitą. Pinigai yra prekių mainų produktas. Barterinių mainų prasmė yra ta, kad prekių savininkas nenaudingą arba mažai naudingą jam prekę maino į naudingesnę prekę. Pvz., audinių savininkui naudingiau juos iškeisti į grūdus. Barteriniai mainai gali įvykti tik tuo atveju, jei atsiras grūdų savininkas, kuriam reikalingi audiniai.kitu atveju, atsiranda prekių mainų sunkumai. Šiandien iš viso neįmanoma įsivaizduoti, kad galėtų įvykti barteriniai mainai, tarkime, tarp miesto autobusų parko ir keleivių, kuriuos jie aptarnauja. Dabartinėmis sąlygomis prie barterinių mainų grįžtama tuomet, kai pinigai negali gerai atlikti mainų funkcijos:
- kai už turimus pinigus negalima nusipirkti norimos prekės;
- kai yra aukštos kainos, t.y. infliacija.
Padėtis iš esmės keičiasi, kai atsiranda pinigai kaip prekių mainų tarpininkas. Esant pinigams, prekių mainai suskyla į du santykinai vietos ir laiko atžvilgiu savarankiškus aktus: pardavimą ir pirkimą. Pardavus prekė už gautus pinigus nesunku nusipirkti bet kurią kitą prekę. Svarbu turėti reikiamą pinigų sumą. Taip pinigai taupo prekių gamintojų ir pirkėjų laiką, palengvina mainus. Šiuo požiūriu pinigai vertinami kaip visuomenės pažangos rodiklis. Vienos mainų priemonės naudojimas prekių mainų procesą padaro efektyvesnį. Šiuolaikinės ekonomikos funkcionavimas be visuotinai pripažintos mainų priemonės neįmanomas.
Kiti darbai
2009-07-09
Pinigai ir šiuolaikiniai bankai
Šiandien nerasime nė vienos žmogaus veiklos srities, kur būtų galima apseiti be pinigų. Kiekvienoje ekonominėje sistemoje visos vertės išreiškiamos pinigais. Už suteiktas paslaugas ir parduotas prekes gautus pinigus keičiame į kitas mums reikalingas prekes ir paslaugas, grąžiname skolas, kaupiame turtą ir t.t. Nė vieno ekonominio reiškinio ar proceso negalima paaiškinti be kainos, o kaina yra ne kas kita kaip pinigų atspindys.
2009-06-15
Lietuvos banko pinigų politika
Dabartinė pinigų politika ir jos tobulinimo veiksniai. Pinigų politikos tikslai ir raidos etapai. Pinigų politikos raidos etapai. Lietuvos banko tarpiniai tikslai ir orientyrai. 1994 m. balandžio 1 d. įsigaliojęs Lietuvos Respublikos lito patikimumo įstatymas nulėmė Lietuvos banko veiklos pobūdį 1994-1996 metais. Šiuo įstatymu buvo įteisintas specialus pinigų politikos režimas - valiutų valdybos modelis. Litas buvo susietas su JAV doleriu absoliučiai fiksuotu keitimo santykiu 4 : 1. Lietuvos banko įstatyme suformuluotas pagrindinis banko tikslas - Lietuvos Respublikos pinigų stabilumas - turi du aspektus, t.y. vidinį ir išorinį pinigų stabilumą. Vidinis lito stabilumas reiškia jo perkamosios galios stabilumą arba palyginti pastovias kainas, tuo tarpu išorinis stabilumas yra tvirtas lito kursas stiprių užsienio valiutų (pirmiausia tų šalių, su kuriomis vyksta intensyvi prekyba) atžvilgiu.
2009-07-09
South bank centre
Už šį darbą gavau dešimt. Southbank Centre is a complex of artistic venues located in London, UK, on the South Bank of the River Thames between County Hall and Waterloo Bridge. It comprises three main buildings; the Royal Festival Hall, the Queen Elizabeth Hall and The Hayward art gallery, and is Europe’s largest centre for the arts.
2009-07-09
Ar saugi internetinė bankinikystė?
Tame banke nėra eilių, nėra nuobodžiaujančių tarnautojų. Jis veikia visą parą, kreiptis į jį galima telefonu arba per Internetą. Bet ar už visus šiuos patogumus netenka mokėti saugumo sąskaita? Nors, anot firmos Datamonitor duomenų, Europoje elektronine bankininkyste jau naudojasi beveik 66 mln. žmonių, visuomenės apklausos nuolat liudija, kad visame pasaulyje klientai ja pasitiki kur kas mažiau nei tradiciniais bankais (nepakankamai saugia ją laiko nuo kelių iki keliolikos procentų apklaustųjų.
2009-07-09
Europos centrinis bankas ir jo veikla
Kartu su pinigų sąjunga į Europą atkeliavo ir naujas piniginis vienetas - euras, bei naujas bankas - Europos centrinis bankas (ECB). Europos centrinis bankas (ECB) įsteigtas 1998 m. pagal Europos Sąjungos sutartį, kad būtų galima šią naują valiutą įvesti ir valdyti atliekant valiutų keitimo operacijas ir užtikrinant sklandžią mokėjimo sistemų veiklą. ECB taip pat yra atsakingas už ES ekonominės ir pinigų politikos formavimą bei vykdymą.