Referatai, kursiniai, diplominiai
Šiuolaikiniai automobiliai yra aukšto techninio lygio ir puikios kokybės, tenkinančios net gana įnoringus vairuotojus. Kita vertus, tobulumui ribų nėra. Eksploatacijos metu kinta automobilių sistemų, prietaisų, įrenginių, mazgų techninė būklė, taigi neišvengiamai reikalinga jų techninė priežiūra, remontas. Lietuvai tapus nepriklausoma valstybe, sparčiais tempais keitėsi automobilių parkas — struktūriniu, kiekybiniu ir kokybiniu požiūriu. Kuklių techninių galimybių, mažai patikimi ir greitai senstantys rusų gamybos lengvieji automobiliai sėkmingai ir greitai sugrįžo į rusiją ir kitas NVS šalis, o į jų vietą pradėjo plūsti geresnės kokybės, kiek naujesni, o dalis — ir visai naujų automobilių iš Vakarų Europos ir Azijos šalių. Neekonomiškus ir nepatikimus sovietmečio krovininius automobilius ir autobusus baigia pakeisti Vakarų Europos ir Skandinavijos šalių transporto priemonės. Šių dienų vakarietiški automobiliai patikimesni, ekonomiškesni, ekologiškesni, o naujos kartos — labai sudėtingi. Daug kainuoja r komplikuota jų priežiūra, nes reikalinga sudėtinga ir brangi elektroninė programinė diagnostikos aparatūra, įranga, įrankiai. Pasikeitė priežiūros, remonto samprata ir esmė. Ankstesnės technologijos nebetinkamos šių laikų automobilių priežiūrai ir remontui, net ankstesnė literatūra šiuo klausimu jau nebenaudotina. Šiame darbe glaustai nagrinėjami labai aktualūs klausimai: automobilių sandara ir jų veikimas.
Mechanika  Referatai   (19 psl., 150,23 kB)
Kinematinio mechanizmo skaičiavimai: mechanizmo kinematinė schema, skriejiko judėjimo greitis, išėjimo grandies eiga, grandžių masės, greičių ir pagreičių skaičiavimas ir kt.
Mechanika  Kursiniai darbai   (9 psl., 67,78 kB)
Darbas apie konstrukcines medžiagas.
Mechanika  Namų darbai   (15 psl., 25,33 kB)
Statika
2012-11-25
Statika, teorinės mechanikos dalis, paruoštukė.
Mechanika  Konspektai   (2 psl., 22,82 kB)
mechaninės pavaros skaičiavimas. turinys: 1. Projektavimo reduktoriaus paskirtis ir pritaikymas. - 3 - 2. Elektros variklio parinkimas. Pavaros kinematinis skaičiavimas. - 3 - 3. Įstrižiakrumplės pavaros skaičiavimas - 5 - 4. Plokščių diržų pavaros skaičiavimas. - 7 - 4. Trapecinių diržų pavaros skaičiavimas. - 9 - 5. Orientacinis reduktoriaus velenų skaičiavimas - 10 - 6. Pavaros konstrukcijų matmenų skaičiavimas. - 11 - 7. Reduktoriaus korpuso ir dangčio matmenų skaičiavimas. - 11 - 8. Atraminių reakcijų skaičiavimas. - 12 - 9. Guolių ilgaamžiškumo skaičiavimas. - 14 - 10. Pleištų parinkimas ir patikrinimas. - 15 - 11. Velenų sukimo ir lenkimo vidinių momentų diagramų sudarymas - 16 - 12. Patikslinto I veleno skaičiavimas. - 17 - 13. Patikslinto II veleno skaičiavimas. - 19 - 14. Reduktoriaus detalių suleidimų patikrinimas. - 21 - 15. Pavaros tepimas. - 21 - 16. Reduktoriaus surinkimas aprašymas. - 22 - 17.Movų parinkimas ir patikrinamasis skaičiavimas - 22 - Literatūra: - 23 -
Mechanika  Kursiniai darbai   (23 psl., 262,62 kB)
Turinys Darbinės medžiagos parametrai. 2 Dujų mainų proceso parametrai 2 Suspadimo procesas. 4 Degimo procesas: 6 Išsiplėtimo procesas: 7 Indikatoriniai ir efektiniai parametrai 10 Pagrindiniai cilindro parametrai. 11 , indikatorinės diagramos: 11 Stūmoklio eigos, greičio ir pagreičio priklausomybės nuo alkuninio veleno padeties skaičiavimas. 13 Švaistiklinio alkuninio mechanizmo bendroji išraiška ir lygtis. 15
Mechanika  Kursiniai darbai   (17 psl., 237,95 kB)
Krovininių automobilių anstatų savarankiškas darbas: DOLL PANTHER T2H-S3F/18 PRISTATYMAS
Mechanika  Laboratoriniai darbai   (7 psl., 4,71 MB)
ĮVADAS 3 1. AKTYVIOSIOS IR REAKTYVIOSIOS HIDROTURBINOS 4 1.1. Aktyviosios hidroturbinos 6 1.2. Rektyviosios hidroturbinos 7 1.3. Turbinos parinkimo kriterijai 7 1.4. Turbinų klasifikavimas pagal greitaeigiškumo koeficientą 9 1.5. Hidroturbinų reguliavimas 11 2. PAGRINDINIAI HIDROTURBINŲ TIPAI 12 2.1. Kaplano turbina 12 2.2. Propelerinė turbina 13 2.3. Francis turbina 13 2.4. Peltono turbina 15 2.5. Turgo turbina 16 2.6. Skersinio srauto – Banki – Michello turbina 17 3. PAGRINDINIAI HIDROTURBINŲ ELEMENTAI 19 3.1. Reaktyvinių turbinų kreipračiai 19 3.2. Turbinų kameros 19 3.3. Čiulpvamzdžiai 20 IŠVADOS 23
Mechanika  Referatai   (24 psl., 5,36 MB)
Lietuvos energetikos referatas
Mechanika  Referatai   (17 psl., 5,25 MB)
automatiio valdymo namu darbas. sistemos stabilumo tikrinimas pagal rauto ir michailovo desnius
Mechanika  Namų darbai   (15 psl., 491,12 kB)
Automobilių terija
2011-03-27
Automobilų teorija ROVER 600 618Si
Mechanika  Namų darbai   (6 psl., 27,06 kB)
ABS sistema
2011-03-02
ABS Sistema
Mechanika  Konspektai   (96 psl., 4,46 MB)
Jungtinių Tautų Europos Ekonominė Komisija 1958 m. Ženevoje priėmė Mechaninių transporto priemonių taisykles, kurios yra privalomos jas įteisinusioms šalims. Šiose taisyklėse nustatyti transporto priemonių aktyviojo ir pasyviojo saugumo bei aplinkos apsaugos reikalavimai. Pasaulyje pasyviojo saugumo priemones pirmieji įdiegė Švedijos automobilių koncerno Volvo konstruktoriai. 1959 m. automobilyje Volvo Amazon įrengti trijų tvirtinimo taškų saugos diržai. 1972 m. 1970 m. Jungtinės Amerikos Valstijos paskelbė ESV projektą, kurio pasekoje šios šalies automobilių gamintojai skyrė pagrindinį dėmesį automobilio saugumui. Volvo pristatė eksperimentinį saugų automobilį (ESC), kuriame buvo tokių naujovių: stabdžių antiblokavimosi sistema, oro pagalvės ir teleskopiniai buferiai. 1973 m. pagal Jungtinių Amerikos Valstijų standartus Europos automobilių gamintojai pradėjo gaminti didesnius smūgį sugeriančius buferius ir automobilius su mažesnio skersmens vairu.
Mechanika  Referatai   (13 psl., 306,2 kB)
Asinchroninių mašinų darbas pagrįstas statoriaus sukamojo magnetinio lauko ir rotoriaus apvijos srovių sąveika. Skirtingai nuo sinchroninių mašinų asinchroninių mašinų sukimosi greitis priklauso ne tik nuo prijungtosios įtampos dažnumo, bet ir nuo apkrovimo dydžio (veleno stabdymo momento).
Mechanika  Referatai   (1 psl., 27,16 kB)
Šitame kursiniame projekte suprojektuotas metalinio karkaso pastato rėmas. Jis susideda iš tokių pagrindinių elementų: Metalinio pakloto; Šalutinių sijų; Pagrindinių sudėtinių sijų; Dvitėjinio skerspjūvio kolonų. Paklotui buvo parinkti metaliniai lakštai. Pakloto apkrova pateikta užduotyje. Jis tvirtinamas prie šalutinių sijų IPE 160 (DIN 1025) jos yra parinktos nagrinėjant du sijų variantų išsidėstymus. Pagrindinis atrankos kriterijus – kuo mažesnis bendras visų pastato sijų svoris. Jos yra pritvirtintos keturiais 16mm skersmens varžtais prie pagrindinių sudėtinio skerspjūvio sijų.
Mechanika  Kursiniai darbai   (32 psl., 419,67 kB)
Sankabos apibrėžimas, jai keliami reikalavimai, Krovininio automobilio transmisijos komponavimo schema, pagrindinės sankabos sudedamosios dalys, Sankabos hidraulinis stiprintuvas (PHU, PERKAITINTAS, SUTRŪKINĖJĘS FRIKCINIS DISKO PAVIRŠIUS, PERKAITINTAS AR NET SUTRŪKINĖJĘS PRISPAUDŽIAMASIS DISKATORIAUS PAVIRŠIUS. Sankaba turi atlikti keliamus reikalavimus, nes priešingu atveju dėl esamų pasekmių bus reikalingas sankabos remontas, o tai ilgas ir brangus užsiėmimas, nes reikia nuimti pavarų dėžę ir pasirūpinti ne pigiausiomis detalėmis. Rekomenduotina keisti visą komplektą ir nepatartina laukti iki paskutinės dienos. Visiškai susidėvėję sankabos komponentai, privertę kartą sustoti automobilį, gali priversti automobilį būti tempiamu arba vežamu.
Mechanika  Pateiktys   (18 psl., 9,73 MB)
Labiausia pirkėjai vertina Mercedes Benz Actros prekinio ženklo automobilių patikimumą, platų serviso tinklą visoje Europoje, o taip pat pardavimo skyriaus darbuotojus, su kuriais bendravimas tęsiasi nuo pat pardavimo pradžios. Nuo 2008 m. kovo mėn. Pirkėjams siūloma jau trečia Actros karta. Ankstesnės kartos buvo perspektyvūs prototipai rinkoje ir visi nuo eksploatacijos pradžios buvo išrinkti „Truck of the Year”. Naujasis Actros yra vienintelis serijinis sunkvežimis, kurį pagal pageidavimą galima užsisakyti kartu su aktyvaus stabdymo sistema (Active Brake Assist). Dėka atstumo sistemos Telligent® netikėtai iškilus autoavarijos pavojui, automatiškai pradedamas automobilio stabdymas. Ne veltui nuo Actros įvedimo į rinką 1999 m. buvo parduota daugiau nei 600.000 sunkvežimių!
Mechanika  Referatai   (13 psl., 805,95 kB)
Pirmieji automobiliai sukurti XVIII a., kai arkliniam vežimui pritaikytas mechaninis variklis. 1769 metais prancūzų karininkas Nikola Kiunjo sukonstravo pirmąją savaeigę garinę transporto priemonę – vilkiką patrankoms traukti. Jau 1831 m. Anglijos keliais važinėjo garo varomi automobiliai. Tačiau ši naujovė buvo sutikta priešiškai: su garo automobiliais kovojo ir gyventojai, ir arklių bei geležinkelių transporto savininkai, ir vyriausybė. Bendra opozicija trukdė tobulinti automobilių konstrukciją. Pirmieji automobiliai galėjo išvystyti 2-4 km/h greitį. Pirmaisiais automobilių išradėjais pasaulyje laikomi vokiečių inžinieriai Karlas Bencas (Karl Benz) ir Gotlybas Daimleris (Gottlieb Daimler), kurie niekada nebuvo susitikę ir net nebuvo pažįstami, 1885-86 m. sukonstravo pirmuosius savaeigius ekipažus su vidaus degimo varikliais.
Mechanika  Pateiktys   (29 psl., 1,4 MB)
Oras per filtrą siurbiamas į kolektorių , o jo kiekis reguliuojamas droseliu, kurį pedalu valdo automobilio vairuotojas. Prieš droselį įrengtas įsiurbiamo oro kiekio matuoklis, kurį sudaro kūgio formos cilindras ir jį uždarantis diskas, pritvirtintas ant judančios svirties. Kitame svirties gale yra atsvaras. Priklausomai nuo variklio sunaudojamo oro kiekio , diskas nuo srovės pakyla , kartu per svirtį pakeldamas arba nuleisdamas skirstymo plunžerį, kurio padėtis skirstytuve nustato tiekiamų į purkštuvus degalų kiekį.
Mechanika  Referatai   (12 psl., 366,93 kB)
Automobilio variklis negali dirbti be oro - norint sudeginti 1 litrą degalų, reikia ne mažiau kaip 11 tūkst. litrų oro! Kad patektų į cilindrus, oras turi įveikti oro filtrą, įsiurbimo kolektorių, aplenkti droselinę sklendę ir prasibrauti tarp vožtuvo ir jo lizdo. Tad nenuostabu, jog oro poreikis variklyje ne visuomet patenkinamas, geriausiu atveju - 90-95%.
Mechanika  Kursiniai darbai   (12 psl., 127,9 kB)