Apklausa
Kokią specialybę rengiatės studijuoti?
Vandenilio energetika – kuro elementai

Vandenilio deginimui naudojami specialūs prietaisai vadinami kuro elementais.

Juose grynas vandenilis „degdamas“ jungiasi su deguonimi, susidaro aplinkai nekenksminga medžiaga – vanduo ir išsiskiria elektros energija. Šią energiją galima naudoti įvairiems tikslams pradedant automobilių varikliais ir baigiant nešiojamų kompiuterių baterijomis. Vienintelė problema, kuri vis dar neišspręsta vandenilio energetikoje – tai vandenilio saugojimas ir transportavimas.

Vandenilio skystėjimo temperatūra yra -253 oC, todėl suskystinti vandenilį ir jį išlaikyti tokioje būsenoje labai brangu. Šiuo metu kuriami kietųjų medžiagų junginiai, galintys kaip kempinė absorbuoti vandenilį. Pakaitinus tokią medžiagą vandenilis išsilaisvina ir gali būti naudojamas kaip kuras. Tokiu būdu didelis vandenilio kiekis sukoncentruojamas mažame tūryje ir vandenilio saugojimo problemą galima išspręsti. Šį uždavinį sprendžia ir Lietuvos specialistai – Vytauto Didžiojo universiteto ir Lietuvos energetikos instituto mokslininkai. VDU Fizikos katedros studijų programoje Energetikos fizika nagrinėjami visi vandenilio energetikai aktualūs klausimai.

Vandenilį galima gaminti naudojant atominę energiją ar visų rūšių atsinaujinančios energijos šaltinius. Vandenilis gali paspartinti saulės ir vėjo energijos naudojimą, nes vandenilio kaupimas gali padėti pašalinti didžiausią šių atsinaujinančių šaltinių trūkumą – jų nepastovumą. Tam naudojamos hibridinės energetikos sistemos, kurios apjungia dvi ar daugiau energijos generavimo technologijas, padeda optimizuoti energijos generavimo proceso efektyvumą ir mažinti aplinkos taršą, nepasiekiamą kai taikoma nehibridinė (pavienė) technologija. Bet tai – kita tema.